رژیم کتوژنیک

غذاهای رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک ، که امروزه بسیاری از افراد برای کاهش وزن از آن استفاده می کنند ، در واقع برای درمان افراد مبتلا به صرع ساخته شده است. به همین دلیل ، بسیاری از افراد توانستند تظاهرات این بیماری "وحشتناک" را در فرزندان خود کاهش دهند و برخی حتی وجود آن را کاملا فراموش می کنند.

اما با توجه به اینكه پیشرفت ساكن نیست ، از رژیم كتوژنیك به ندرت برای این منظور استفاده می شود. اما در میان دوستداران اندامی متناسب ، لاغر و پراکنده ، او بسیار محبوب شده است.

به هر حال ، این به خشک شدن بدن ، خلاص شدن از شر پوند اضافی و در عین حال حفظ توده عضلانی کمک می کند ، که همه رژیم ها موفق به آن نمی شوند. به علاوه ، رژیم کتوژنیک به خوبی با ورزش کار می کند ، و اثربخشی آن را بیشتر می کند.

اصول اساسی رژیم غذایی

رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن بر اساس سه مفهوم اساسی است: پروتئین ، کتون و کتوز. پروتئین - وجود زیاد آنها در غذا از خشک شدن عضلات در بدن جلوگیری می کند ، در عوض انرژی را از ذخایر چربی می گیرد و در نتیجه باعث کاهش چربی بدن می شود که منجر به کاهش وزن می شود.

کتون جایگزین کربوهیدرات ها است ، که انرژی بدن ما هستند و اغلب به صورت ذخیره شده ذخیره می شوند. از نظر پزشکی ، کتون محصولات تجزیه چربی ها هستند. اگر این روند به طور مصنوعی ایجاد شود (یعنی با از بین بردن کامل استفاده از کربوهیدرات ها) ، در این صورت مواد مضر در بدن جمع می شوند ، که خود خطرناک است.

نوشیدن آب با رژیم کتوژنیک

بنابراین ، بسیار مهم است که درک کنیم اگر می خواهید با یک رژیم کتوژنیک وزن کم کنید ، باید یاد بگیرید که این مواد را به طور مصنوعی از بدن خارج کنید. و شما می توانید این کار را به چندین روش انجام دهید:

  • مایعات زیادی بنوشید (سموم بدن به راحتی از بدن دفع می شوند و به طور طبیعی دفع می شوند).
  • به ورزش بپردازید (در طول تمرین ، بدن عرق می کند و همراه با سموم عرق آزاد می شود).
  • 1-2 بار در هفته برای دوباره پر کردن ذخایر گلیکوژن ، یعنی خوردن غذاهای کربوهیدرات دار.

توجه داشته باشید که رژیم کتوژنیک کربوهیدرات ها را به طور کامل از رژیم حذف نمی کند ، اما آنها را به 30 گرم در روز کاهش می دهد. این مقدار برای نگه داشتن ذخایر گلیکوژن در محدوده طبیعی کافی نیست. برای انجام این کار ، لازم است به اصطلاح ، روزهای بهبودی را ترتیب دهید. شما باید به صورت زیر بخورید - 5 روز فقط غذای پروتئینی ، 2 روز کربوهیدرات.

منوی رژیم

همانطور که قبلاً متوجه شدید ، منوی رژیم کتوژنیک از غذاهای پروتئینی تشکیل شده است. آی تی:

  • یک ماهی؛
  • گوشت
  • تخم مرغ
  • پنیر؛
  • پنیر
  • شیر؛
  • کفیر

با حفظ این رژیم غذایی سبزیجات نیز مجاز هستند. اما باید در نظر داشت که آنها حاوی کربوهیدرات هستند ، بنابراین باید بیش از حد آنها را مصرف کنید. می توانید از منوی زیر استفاده کنید (می توانید چیزی را تغییر دهید ، اما با توجه به نشانه ها باید تقریباً به همین صورت باشد).

صبحانه

به طور معمول ، بیشتر ما صبح ها تخم مرغ می خوریم. و از آنجا که تخم مرغ در لیست غذاهای مجاز است ، می توان از آنها برای تهیه صبحانه یک املت استفاده کرد. توصیه می شود آن را با یک جفت 2 تخم مرغ ، بدون افزودن روغن بپزید. می توانید املت را به شکل خالص آن بخورید ، یا می توانید 1 عدد گوجه فرنگی و سبزی خرد شده به آن اضافه کنید.

بنابراین ، بیایید کربوهیدرات ها را بشماریم. تخم مرغ تقریباً 0. 7 گرم ، گوجه فرنگی و گیاهان حاوی هر کدام 5 گرم است. در کل ، معلوم می شود که چنین صبحانه ای فقط 11 گرم کربوهیدرات دارد. بد نیست.

املت گوجه فرنگی با رژیم کتوژنیک

شام

برای ناهار می توانید هر گوشت (100 گرمی) دلخواه خود را بپزید (به جز گوشت خوک ، زیرا به هیچ وجه محصول رژیمی نیست). گوشت گاو و گوساله باید ترجیح داده شود. گوشت را می توان بدون روغن در اجاق گاز پخته ، پخته یا پخت. خورشت قورمه سبزی خورشتی (قسمت 100 گرم) می تواند به عنوان یک ظرف فرعی عمل کند. همچنین می توانید یک تکه پنیر کوچک (بیش از 40 گرم) ، یک عدد خیار و کاهو سبز تازه به ناهار خود اضافه کنید.

ما مقدار کربوهیدرات ها را حساب می کنیم. خورشت سبزیجات بخارپز حاوی حدود 7 گرم ، خیار - 4 گرم است. کربوهیدرات در گوشت و پنیر وجود ندارد. در کل فقط 11 گرم است.

شام

برای شام ، به جای گوشت ، می توانید یک تکه ماهی (حدود 200 گرم) بخورید ، یک دو برگ سالاد سبز ، یک خیار و یک گوجه فرنگی به آن اضافه کنید. همچنین می توانید یک تخم مرغ آب پز شده بخورید. چنین شامی سبک است و احساس سنگینی در معده را از بین می برد.

بیایید مقدار کربوهیدرات های این شام را محاسبه کنیم. ماهی - در آن ، مانند گوشت ، کربوهیدرات وجود ندارد ، تخم مرغ حدود 0. 7 گرم ، گوجه فرنگی 5 گرم ، خیار تازه 4 گرم و کاهو 1. 3 گرم است. در کل 12 گرم است.

و اگر کل کربوهیدرات های خورده شده را حساب کنید ، 34 گرم دریافت خواهید کرد. این خیلی کم است. اگر در حالی که رژیم دارید ، احساس خواب آلودگی می کنید یا متوجه می شوید که به سرعت خسته می شوید ، باید مقدار کربوهیدرات های مصرفی را حدوداً 2 برابر (تا 60 گرم) افزایش دهید.

از آنجا که این رژیم باعث تولید مصنوعی کتون می شود ، که می تواند بر وضعیت سلامتی تأثیر منفی بگذارد ، لازم است پیش از این با پزشک مشورت کنید. در غیر این صورت ، به عنوان "پاداش" خطر ابتلا به بیماری های شدید یا بیماری های جدید را دارید.